3 sposoby na zakup samochodu dla firm

Samochód to w dzisiejszych czasach to podstawa więc nikogo nie dziwi szerokie zainteresowanie sposobami na jego sfinansowanie. Najprościej jest wykorzystać oszczędności, ale nie zawsze posiadamy ich wystarczającą ilość. Innym rozwiązaniem jest kredyt gotówkowy, samochodowy bądź leasing.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu

Kredyty gotówkowe to najpowszechniejsze rodzaje finansowania zewnętrznego. Ich zaletą jest to, że bank nie wymaga od nas wskazywania celu na jaki zostaną wykorzystane środki kredytowe. Banki do wniosku kredytowego wymagają głównie przedstawienia zaświadczenia o wysokość osiąganych dochodów. Na ich podstawie zostanie obliczona zdolność kredytowa.

Mankamentem kredytu gotówkowego jest wysokie oprocentowania. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z innych rodzajów finansowania korzystnych podatkowo.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy dostępny jest zarówno dla firm, jak i klientów indywidualnych. Przy kredycie samochodowym wymagane jest ustanowienie zabezpieczenia, które w tym wypadku ustanawiane jest na samochodzie kredytowanym.

Bank jako wierzyciel wpisywany jest do karty pojazdu jako współwłaściciel. Ma on prawo do decydowania o ewentualnej sprzedaży przez kredytobiorcę samochodu przed końcem spłacania kredytu.

Przy kredycie samochodowym zaciąganym przez firmy w kosztach uzyskania przychodu można jedynie uwzględnić odsetki od raty kredytowej. Pod względem podatkowym korzystniej wypada leasing.

Leasing na samochód

Obecnie leasing to jedna z najpopularniejszych form finansowania dla firm. Przy leasingu mamy do wyboru dwie jego wersje leasing operacyjny oraz finansowy. Leasing operacyjny jest znacznie bardziej popularny ze względu na korzyści podatkowe. Leasingując samochód należy pamiętać, że przez cały okres leasingowania właścicielem pojazdu jest firma leasingowa, a my pozostajemy jedynie jego użytkowaniami.

Przy leasingu operacyjnym w kosztach uwzględniamy całą ratę kredytową, do której doliczany jest należy podatek VAT. Leasingobiorca nie ma możliwości prowadzenia odpisów amortyzacyjnych, które pozostają po stronie leasingodawcy. Wykup leasingowanego samochodu następuje po zakończeniu umowy leasingowej.

Natomiast przy leasingu finansowym w kosztach uwzględniamy wyłącznie część odsetkową raty leasingowej, a podatek VAT opłacany jest jednorazowo przy podpisaniu umowy. Leasingobiorca ma prawo do prowadzenia odpisów amortyzacyjnych, a wykup samochodu stanowi ostatnia rata leasingu.

Jeśli jesteś zainteresowany/a leasingiem lub kredytem samochodowym zapraszamy do kontaktu pod numerem

695 921 690

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *