Jaki jest najtańszy sposób na zakup samochodu firmowego?

Samochód firmowy to ta część środków trwałych, bez których nie można prowadzić firmy. Sposobów na zakup samochodu firmowego jest wiele, ale my się skupimy na tych najtańszych i najbardziej powszechnych.

Leasing

O leasingu słyszał każdy, ale może nie wszyscy wiedzą ile korzyści z niego wynika dla firmy. Przede wszystkim to korzyści podatkowe. Leasingując samochód firmowy możemy wybierać z dwóch rodzajów leasingu: operacyjnego lub finansowego. Leasing operacyjny daje możliwość uwzględnienia w kosztach podatkowych całej raty leasingowej, natomiast podatek VAT doliczany jest do rat.

W przypadku leasingu finansowego w kosztach możemy uwzględnić jedynie część odsetkową raty leasingowej. Leasingobiorca ma również możliwość prowadzenia odpisów amortyzacyjnych, co z kolei nie przysługuje przy leasingu operacyjnym.

Poza korzyściami podatkowymi leasing oferuje również wiele innych możliwości. Leasingując samochód firmowy jesteśmy jego użytkownikami, a właścicielem przez cały okres leasingowania pozostaje leasingobiorca. Wykup samochodu następuje dopiero po zakończeniu leasingu.

Kredyt gotówkowy na zakup samochodu firmowego

Kredyt gotówkowy to jedna z elastyczniejszych form pozyskiwania finansowania, gdzie nie ma obowiązku ustanawiania zabezpieczenia na kredytowanym przedmiocie. Jako firma nie mamy możliwości zaciągnięcia kredytu gotówkowego, dostępny jest on jedynie dla osób prywatnych.

Przy wnioskowaniu o kredyt gotówkowy bank nie wymaga od nas przedstawiania dokumentacji pojazdu, jak w przypadku kredytu samochodowego. Nie interesuje go również rocznik pojazdu.

Kredyt dla firmy z ratą balonową

Raty balonowe to kolejna propozycja zaciągnięcia kredytu, dzięki któremu sfinansujemy zakup samochodu firmowego. Główną zaletą raty balonowej jest niska rata w czasie trwania okresu kredytowego. Najczęściej przy kredycie z rata balonową wymagany jest wkład własny. Natomiast ostatnia rata może stanowić od 20 do 40 proc. wartości nabywanego przedmiotu.

Kredyt samochodowy dla firm

Kredyt samochodowy dla firm bardzo często zestawiany jest z leasingiem. Podstawową cechą kredytu samochodowego jest ustanowienie zabezpieczenia na kredytowanym pojeździe. Bank jako wierzyciel zostaje wpisany do karty pojazdu.

Co do korzyści podatkowych to kredytobiorca ma prawo uwzględnić w kosztach część odsetkową raty kredytu oraz prowadzić odpisy amortyzacyjne jedynie do wysokości udziałów w środku trwałym.

Jeśli jesteś zainteresowany/a kredytem samochodowym zadzwon pod numer

695 921 690

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *