Samochód na wynajem – plusy i minusy

Jeśli mówimy o wynajmie samochodu od razu nasuwa się porównanie do leasingu. Jeden i drugi sposób użytkowania samochodu ma swoje plusy i minusy. Przy leasingu głównym atutem są korzyści podatkowe. Przyjrzyjmy się bliżej jak rozliczyć VAT za samochód na wynajem.

Jak odliczyć VAT od samochodu na wynajem?

Przy odliczaniu podatku VAT kierujemy się tą samą zasadą, co do wszystkich pojazdów firmowych. Samochody powyżej 3,5 tony wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia firmy rozliczane są pełnym podatkiem VAT. Natomiast pojazdy wykorzystywane zarówno do pracy, jak i poza pracą rozliczane są 50 proc. podatkiem VAT.

Samochód na wynajem objęty jest tą samą zasadą. Jeśli wynajmujemy samochód osobowy to rozliczamy połowiczny podatek, natomiast za samochody powyżej 3,5 tony 100 proc. podatek. Zasada ta tyczy się zarówno opłat związanych z użytkowaniem samochodu, jak i kosztami amortyzacji.

Czym się różni samochód na wynajem od samochodu w leasingu?

Samochód na wynajem to propozycja dla osób, które nie posiadają środków na zakup własnego pojazdu. Samochód wynajmowany jest na podstawie umowy najmu, przez ten okres najemca zobowiązany jest to regularnego opłacania czynszu za jego użytkowanie. Po okresie wynajmu samochód powraca do firmy wynajmującej. Właścicielem pojazdu podobnie, jak w leasingu jest firma zewnętrzna.

Przy leasingu po okresie umowy następuje wykup samochodu. W leasingu operacyjnym wykup następuje po zakończonej umowie leasingowej, natomiast w leasingu finansowym ostatnia rata stanowi wykup pojazdu. Przez cały okres trwania umowy właścicielem pojazdu jest firma leasingowa. Leasingobiorca zobowiązany jest do należytego użytkowania pojazdu oraz dokonywania niezbędnych serwisów i napraw wskazanych w umowie. Samochód na wynajem serwisowany jest przez firmę wynajmującą, a nie jej użytkownika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *