Jaka jest wymagana opłata wstępna przy leasingu samochodu osobowego?

Leasing jest tą formą finansowania, gdzie może być wymagany wkład własny, czyli opłata wstępna. Wnosi ją leasingobiorca na poczet leasingowanego samochodu. Zaletą opłaty początkowej jest obniżenie raty leasingowej oraz korzyści podatkowe. I właśnie korzyściom podatkowym się bliżej przyjrzyjmy.

Opłata wstępna przy leasingu samochodu osobowego – rozliczenie

Według prawa opłata wstępna jest uznawana za obowiązkową, ponieważ od jej opłacenia uzależnione jest podpisanie umowy leasingowej. Bez podpisania umowy leasingowej nie mamy możliwości użytkowania leasingowanego samochodu.

Opłata wstępna uiszczana jest jednorazowo i jest ona wykazywana na fakturze z datą leasingowania samochodu. Jest ona ujmowana w kosztach podatkowych raz, a nie przez cały okres płacenia rat leasingowych. Natomiast raty leasingowe możemy rozliczać, co miesiąc.

Jaki jest limit amortyzacji leasingowanego samochodu?

Leasingobiorca ma możliwość amortyzowania leasingowanego samochodu pod warunkiem, że korzysta z leasingu finansowego. W leasingu operacyjnym odpisy amortyzacyjne prowadzi leasingodawca.

Limity, co do kwoty amortyzacji dotyczą wyłącznie samochodu osobowego. Przy odpisach amortyzacyjnych limit odpisów stanowią samochody osobowe, których wartość początkowa nie przekracza 20 tys. euro przeliczonych po kursie NBP z dnia zakupu samochodu.

Jeśli leasingowany samochód jest droższy to odpisy amortyzacyjne prowadzi się wyłącznie do wysokości limitu.

Jeśli jesteś zainteresowana/y leasingiem zadzwoń pod

695 921 690

i umów się na bezpłatne konsultacje w sprawie leasingu samochodu osobowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *